Warmachine: Tactics

0

Olayların geçtiği Iron Kingdoms dört büyük ulus arasında devamlı savaşlara sahne olmakta. Bunlar özetle, öne çıkartılan adil ve cesur krallık Cygnar, emperyalist ve yayılımcı Khador, fanatik savaşçılardan oluşan Menoth ve undead ordusu ile “Kabus İmparatorluğu” olarak da bilinen Cryx. Ayrıca bunlara parayı veren herkes için savaşan kiralık asker ordusu Mercenaries de ekleniyor. Bu ulusların dışında insan olan ve olmayan yan fraksiyonlar da var; bazıları dost, bazıları ise herkese düşman. Bu ortamı iyice harlamak için gelişmiş steampunk teknolojileri (mechanika) ile büyü güçleri ekleyin ve kısık ateşte yüzyıllarca pişmeye bırakın. Oldu mu size nefis bir Iron Kingdoms?

Oyunun kendisine gelirsek, W:T bizi direk seçtiğimiz ulusun kahramanları, askerleri ve dev mekanik/büyü ürünü Warjackler ile savaşın ortasına atıyor. Oyunda her ulusun ana karakterleri olan Warcasterları yönetiyoruz. Bir Warcaster hem yakın dövüş uzmanı, hem sıkı bir silahşör, hem de büyü kullanabiliyor. Tabii güçleri yüksek seviyelerde olduğu için Warjack denilen tonlarca ağırlıktaki metal devleri ancak Warcasterlar yönetebiliyor.

Warjackler mekanik bilgisi ve buhar gücü ile inşa edilmiş, içlerine gizemli enerjiler ile birer bilinç hapsedilmiş ve tek amaçları psişik olarak bağlı oldukları Warcastera hizmet ederek, savaşta ona zafer kazandırmak olan, bir nevi metal golemler. Bir Warcaster ve Warjackleri beraber ekip olarak küçük bir ordunun kuvvetine sahipler diyebiliriz.

Görüntü ve estetik anlayışı olarak ilk bakışta favori kurgu evrenim olan Warhammer 40,000’yı hatırlatıyor. Oynanış olarak ise ilk aklıma, son zamanlarda en çok oynadığım sıra tabanlı oyun olan XCOM: Enemy Unknown’u getiriyor. Ama hemen baştan belirtelim, W:T henüz tek kişilik senaryo bölümüne sahip değil. Senaryoda ana karakter olarak Cygnar ordusundan genç bir Warcaster olan Allison Jakes’i yönetiyor ve yaklaşık 20 saatlik bir hikaye eşliğinde tüm görevleri tamamlamaya çalışıyor olacağız. Oyunun mevcut halinde en büyük eksiği olarak tek kişilik senaryo olmamasını buluyorum ama biz şu anda oyundaki içeriğe bakabileceğiz ancak.

Oyundaki görevlerde sınırları belli, karelere bölünmüş ve sizi yönlendiren bir harita üzerinde düşmanlarınız ile karşı karşıya geliyorsunuz. Bir çarpışma başlamadan önce belli miktarda puan havuzunu kullanarak birimlerinizi seçiyor ve ekibinizi yaratıyorsunuz. Her birim hem kendi başına, hem de diğer birimlerle sinerjik kullanılabilecek kombo hareketlere sahip, o yüzden sadece güçlü birimleri alıp geçmeye gerek yok, dengeli bir ekip kurabilirsiniz. Bazı Warjackler ve birimler yakın dövüşte, bazıları ise uzak mesafede uzman; yani karışık bir ekip kurmak menfaatinize olacak. Warcasterımız ise beklediğimiz üzere her konuda becerikli.

Çarpışma sırasında Warcaster dahil her birimin belli bir aksiyon puanı var, sırası gelince bununla hareket edebilir, görüş mesafesindeki ve menzilindeki düşmanlara ateş edebilir, özel emirleri uygulayabilir veya puan yeterse bunların bir kombinasyonunu yapabilir. Bunun dışında Warcaster karakterimiz Focus denilen ek bir büyü enerjisine sahip, bununla özel hareketler gerçekleştirebilir, saldırılarını güçlendirebilir, seçilmiş büyüleri yapabilir veya Warjacklerine ek yetenekler sağlayabilir. Her turn başında Warcaster Focus puanını nasıl dağıtacağına karar veriyor, hepsini kendi kullabiliyor veya Warjackleri ile kendi arasında istediği şekilde paylaştırabiliyor da. Böylece her durum için özelleşmiş bir ek hareket alternatifine sahip oluyorsunuz. Ayrıca Warcaster’lar Focus ile yapabildikleri büyüleri, devamlı psişik bağlantıda oldukları Warjckleri üzerinden başka bir bölgeye bile uygulayabiliyor. Bu kadar fazla seçenek ve kombinasyon olunca savaş alanını doğru okumak, birimlerin ve düşmanların yerlerini iyi analiz etmek, hangi düşmana öncelik vereceğinizi görmek ve doğru stratejiyi kurmak çok önemli hale geliyor.

İşletim Sistemi: Windows Vista 32/64 bit
İşlemci: 2 Ghz Dört Çekirdek
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD4000
DiretX: 10
HDD: 30 GB Disk alanı
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1)/8 64bit
İşlemci: 2 Ghz Dört Çekirdek
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVidia GTX 670/AMD Radeon or HD 7870 w/2GB VRAM
DiretX: 11
HDD: 30 GB Disk alanı2.140
OYUN BILGILERI 10 yıl önce eklendi
Warmachine: Tactics

Tür: Aksiyon Oyunları, Strateji Oyunları

Platform: PC

Boyut: 3.80 GB

Crack: RELOADED

Tarih: 20 Kasım 2014

Kaynak: Zamunda

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?